Turistika v okolí

Obec Koruna leží na kopci, odkud je při příznivém počasí krásný výhled na údolí, zalesněné vrchy a okolní obce. Je součástí turistického regionu Východní Čechy a turistická oblast Svitavska. Obcí vede trasa cyklostezek a nedaleké lesy lákají k procházkám, relaxaci a houbaření. V létě je možno koupání na koupališti v nedalekém Hoštejně cca 7 km, nebo na přehradě Bušinov cca 10 km. V zimním období je zde dostatek sněhu pro běžkaře. Pro sjezdaře nejbližší středisko Čenkovice cca 25 km. I v okolních obcích a městech stojí za povšimnutí zajímavé památky.

priroda.jpg

Mladějov na Moravě

V obci se nachází kostel sv. Trojice, rychta s pavlačí a kaplí (1791), sloup Nejsvětější Trojice, kamenný kříž od B. Hendricha, socha Immaculaty, sv. Floriana, příklady lidové architektury 19. století, památník obětem 1. sv. války. Slovanské hradiště z 11.-12. stol., ve 13. stol. hrad nazývaný též Hausberk.

Moravská Třebová

Město bylo založeno roku 1257 Borešem z Rýzmburka a během dalších staletí prošlo několika obdobími kulturního rozkvětu. K vrcholným obdobím města patřila doba Ladislava z Boskovic (po r. 1486) a především vláda Žerotínů (po r. 1589).